Domáce fitness
Bolesti chrbta patria k najčastejším zdravotným ťažkostiam. Ich hlavnou príčinou je sedavý spôsob života, nedostatok pohybu a prípadne nadváha. Riešenie bolesti je mnohokrát jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Potrebný je pravidelný režim a aj jednoduché cvičenia vám môžu pomôcť.
Kúzelné slovo „pohyb“
Aká je účinná prevencia? Byť aktívny, hýbať sa, a preventívne posilňovať kritické svalové skupiny. Do každodenného života začleniť viac pohybu, chodiť do práce na bicykli, alebo vystúpiť o jednu zastávku skôr, a prejsť zvyšok cesty pešo. Namiesto výťahu sa odporúča použiť schody. Dbajte na to, aby ste pri písacom stole častejšie menili pozíciu a vstávali tak často, ako to len je možné, napríklad pri telefonovaní. Keď už chrbát bolí, je vhodné zostať v pohybe. Lekári odporúčajú neležať, ale pokračovať v bežnom, ale šetrnom pohybe. Akútne bolesti chrbta môžu spočiatku zmierniť aj protizápalové lieky vo forme tabliet, gélov či krémov z lekárne. O vhodnosti ich použitia sa odporúča poradiť sa s lekárnikom. Ak bolesti povolia, je potrebné posilňovať chrbát pre nadchádzajúcu záťaž. Vždy treba hľadať príčinu a opatrne na nej pracovať, rovnako ako správny pohyb pomáha, ten nesprávne aplikovaný môže stav zhoršiť.
Domáce fitness: cvičenie pre zdravý chrbát
Po náročnom pracovnom dni je však ťažké prinútiť sa k športu. Nasledujúce jednoduché cviky môžete ľahko zaradiť do svojej každodennej rutiny. Cvičebné pomôcky nájdeme v každej domácnosti: násadu metly, fľaše s vodou a uterák. Nebojte sa začať ešte dnes – váš chrbát to ocení! Cvičenie nemusí trvať hodiny, ale aj niekoľko minút správne využitých vás posunie dopredu míľovými krokmi a môže vám pomôcť s mnohými problémami.
Pred začatím
Vybrali sme pre vás jednoduché cviky, s ktorými môžete posilňovať a naťahovať rôzne svalové skupiny tak, aby ste bolestiam chrbta do budúcnosti mohli predísť. Cvičenia nie sú komplikované a sú uskutočniteľné bez predchádzajúcich znalostí. Pokiaľ však trpíte akútnymi bolesťami chrbta, konzultujte prosím svoj zdravotný stav s vašim ošetrujúcim lekárom skôr, ako s cvičením začnete. Pri cvikoch, ktoré sa vykonávajú v stoji, dbajte vždy na stabilný postoj. Cvičte pravidelne. Radšej krátky program viackrát za týždeň, ako raz mesačne všetky cviky naraz. Pri cvičení dýchajte pokojne. Svaly pri cvičení pomaly napínajte, a potom napätie opäť uvoľnite.