Bolesť chrbta

Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie bolesti pohybového aparátu, na ktoré sa pacienti sťažujú. Akútna bolesť chrbta sa prejaví náhle, bez varovania napr. pri nejakom nekontrolovanom pohybe či námahe. Chronická bolesť je dlhotrvajúca bolesť, ktorá sa stane súčasťou každodenného života pacienta. Túto bolesť je už náročnejšie zvládnuť a dosiahnuť úľavu. Môže byť spôsobená napr. degeneratívnym ochorením pohybového aparátu.

Hlavným pôvodcom bolesti chrbta sú ochorenia chrbtice, preto sa tieto ochorenia lekárskou terminológiou nazývajú vertebrogénne (vertebra = stavec). Chrbtica zaisťuje tri základné funkcie v ľudskom organizme, a to funkciu nosnú, pohybovú a ochrannú. Chrbtica sa skladá zo stavcov, medzistavcových platničiek, medzistavcových kĺbov, väzov a kratších či dlhších svalov, ktoré ju spevňujú a umožňujú pohyb. Pri neopatrnom pohybe môže dôjsť k narušeniu rovnováhy chrbtice. Akútna bolesť nás potom informuje o vzniknutom probléme, kedy dochádza k stiahnutiu chrbticových svalov okolo postihnutého miesta, stuhnutiu medzistavcových kĺbov v nesprávnom postavení, ich zablokovaniu a pacient zostane v polohe, ktorá nezodpovedá normálnemu držaniu tela a zvyčajne býva veľmi bolestivá.

Choroby spojené s dysfunkciou chrbtice sú na poprednom mieste rebríčka príčin pracovnej neschopnosti. Podľa odborníkov je to vyvolané zmenou v spôsobe života, civilizačnými vplyvmi a nedostatkom pohybu (zníženie fyzickej aktivity, väčšie množstvo času stráveného pri PC, TV, uprednostnenie používania automobilu). Oslabené chrbtové svaly sú zraniteľné, nie sú dostatočne silné, čo môže mať za následok zlé držanie tela, opotrebovávanie stavcov, poškodenie chrupavky a vznik bolestí chrbta.

Bolesti chrbta sa delia na:

  1. Prosté, nešpecifické bolesti chrbta (akútna krčná blokáda, bolesti medzi lopatkami a akútna bolesť v bedrovej oblasti). Príčinou týchto bolestí sú zvyčajne natiahnutia či natrhnutia svalových vlákien či väzivových úponov.
  2. Bolesti chrbta vyvolané závažným ochorením chrbtice (infekcia, nádor a iné).
  3. Bolesti chrbta spôsobené poranením (úraz, nehoda).

Režimové opatrenia pri „prostých“ bolestiach chrbta

„Prostým“ bolestiam chrbta je možné predchádzať dodržiavaním režimových opatrení a pravidelným cvičením.

  1. Pre správnu funkciu chrbtice je dôležitý funkčný stred tela, preto niekoľkokrát týždenne posilňujte svalový korzet.
  2. Podporte správne držanie tela špeciálnym cvičením napr. Pilates, ktoré posilňuje hlboko uložené svalové skupiny.
  3. V posteli trávíme tretinu života. Zvoľte preto vhodný, najlepšie zdravotný matrac, zodpovedajúci vašej hmotnosti a výške postavy.
  4. Ak máte sedavé zamestnanie, venujte čas správnemu nastaveniu výšky písacieho stola a stola s PC.
  5. Zvoľte odpovedajúcu pracovnú stoličku a správne ju výškovo nastavte, občas si vložte pod chrbát malý nafukovací balónik alebo seďte na powerball.
  6. Občas vymeňte pracovnú stoličku za veľkú nafukovaciu loptu či kľakačku.
  7. Pri sedavom zamestnaní si robte pravidelné prestávky a naťahujte sa (napríklad na nafukovacej lopte).
  8. Zdvíhajte bremená opatrne, najlepšie z podrepu (nie z predklonu), predídete tak preťaženiu bedrovej chrbtice.
  9. Precvičujte správne držanie tela – napr. chodievajte denne 10 minút
    s knižkou na hlave.
  10. Ak máte nadváhu, pokúste sa schudnúť.

Cviky pri bolestiach chrbta

Pred každým cvičením je potrebné sa mierne zahriať. Cvičenie vykonávajte naboso na podložke. Veľmi dôležité je presné prevedenie cvikov v odporúčanom poradí. Cviky je nutné vykonávať pomaly, nie násilím alebo švihom. Cvičenie pre vás musí byť príjemné. Obvyklý počet opakovaní je 5-10 x.

Uvoľňovanie krčnej chrbtice:

Cvičte v stoji, v sede, kľaku či tureckom sede. Každé cvičenie opakujte 6-8 krát. Šiju uvoľňujte pomocou predklonov či úklonov hlavy na strany.

A

B

C

D

Prejdite do kľaku (vzpor kľačmo), neprevísajte chrbticu v bedrovej oblasti. Najprv mierne predkloňte hlavu dole a pomaly ju otáčajte na obe strany. V predklone je výdych, nádych je v krajných polohách a na oboch stranách.

A

B

C

Uvoľnenie hrudnej chrbtice:

Základná poloha – vzpor kľačmo, v ktorom budete striedať dve polohy – zaguľatenie a prehnutie chrbta. Začnite pomaly dvíhať chrbát až sa vám zaguľatí, vťahujte brucho so súčasným výdychom a podsaďte panvu. Hlavu máte stále voľne zvesenú. V tejto polohe vytrvajte aspoň 5 sekúnd, potom začnite ruky posúvať po podložke dopredu pred seba, súčasne prehnite chrbát. Prehnutím chrbta uvoľníte svaly nielen okolo chrbtice, ale aj na prednej strane trupu. S nádychom skončíte v polohe na obrázku B.

A

B

Uvoľnenie bedrovej chrbtice:

Základná poloha – vzpor kľačmo s rukami opretými o vyššiu podložku – pozri obrázok. Uvoľnite trup, potom zakloňte hlavu a nadýchnite sa. Začnite pomaly vydychovať, popritom predkláňajte hlavu, zaguľaťte chrbát, podsadzujte panvu a na záver ešte aktívne vtiahnite bruško dovnútra. Úplne vydýchnite a stiahnite sedacie svaly. Postupne sa vráťte do počiatočnej polohy.

A

B

Základná poloha – sed na pätách, v predklone, dlane opreté o podložku. Z tejto polohy rúčkujte pomaly natiahnutými pažami doprava, na záver paže prekrížte a potom uvoľnite. Odrúčkujte späť do základnej polohy a cvik zopakujte na opačnú stranu.

A

B