Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov patrí medzi časté a nepríjemné zdravotné ťažkosti. Najčastejšie máme problémy s kolenami, členkami či bedrovým kĺbom. Bolesť môže byť spôsobená preťažením z jednorazovej väčšej námahy, úrazom, dlhodobým preťažovaním kĺbov a tiež ochorením kĺbov. Kĺby prirodzene starnú (opotrebúvajú) sa vekom. Kĺby môžu bolieť aj pri zmene počasia či akútnom ochorení, napr. pri chrípke, kedy sú na bolesť citlivejšie.

Pohyblivosť kĺbov je ovplyvnená mnohými faktormi, a to vonkajšími, vnútornými, ďalej faktormi vrodenými a získanými. Pohyblivosť kĺbov je najväčšia v detskom veku a relatívne väčšia je u žien ako u mužov. Pohyblivosť kĺbov sa zvyšuje s teplotou tela – zahriatím pri cvičení, teplým kúpeľom či saunou a znižuje sa jednak s vekom, alebo so zvyšujúcou sa fyzickou, ale aj psychickou únavou a je tiež závislá na časti dňa – ráno je horšia ako počas dňa.

Vek má zásadný vplyv na opotrebovanie kĺbov. Odborníci uvádzajú, že do 25. až 30. roku života by mali byť kĺby v dobrom stave, plne pohyblivé, nebolestivé, s pevnými väzmi. Už od 30. roku veku však u mnohých ľudí dochádza k postupnému opotrebovaniu a poškodeniu kĺbovej chrupavky. Chrupavka má takmer nulovú regeneračnú schopnosť, nevie sa zahojiť ako iné tkanivá. Pri poškodení sa chrupavka stáva hrubšou, stráca svoju elasticitu, obmedzuje pohyb kĺbov. Dochádza k degenerácii (poškodeniu) kosti susediacej s chrupavkou, kĺbového puzdra a okolitých svalov. Toto ochorenie sa volá artróza. Postihuje predovšetkým drobné kĺby, tiež tzv. nosné kĺby (kolenné, bedrové), ale i chrbticu. Spravidla prvý príznak artrózy je bolesť. Na začiatku je zvyčajne bolesť námahová, vznikajú svalové spazmy (stiahnutia svalov), ktoré šetria postihnutý kĺb, táto bolesť ustupuje v kľude. Prítomná je stuhnutosť kĺbov v ranných hodinách, dochádza k obmedzeniu hybnosti v krajných polohách, kĺb môže opuchnúť, býva teplejší. V pokročilejších štádiách artrózy je prítomná kľudová a nočná bolesť, charakter bolesti sa mení v závislosti od polohy, pohybu, námahy a pod. Môže prísť až k strate pohyblivosti v kĺbe, dlhodobou nečinnosťou sa oslabujú svaly, kĺb sa môže deformovať.

Režimové opatrenia pri bolestiach kĺbov

  1. Pokiaľ máte nadváhu, je potrebné ju znížiť. Nadváha zbytočne zaťažuje kĺby, ktoré sa viac opotrebovávajú.
  2. Vhodné je rekreačne športovať – športy, ktoré príliš nezaťažujú kĺby, sú cyklistika, bežecké lyžovanie, chôdza (odporúčaná je aj s trekingovými palicami), plávanie a spinning.
  3. Odporúča sa vhodná obuv, ktorá je určená pre daný druh športu.
  4. Vhodné je obmedziť športy na parketách alebo palubovej podlahe ako napr. squash, basketbal, florbal a pod. Tieto športy zaťažujú kĺby a môžu zvýšiť ich bolestivosť.
  5. Prispôsobte svoje športové aktivity, pokiaľ ste prechladnutý či dokonca chorý.
  6. Odporúča sa zmeniť celkovo životný štýl.
  7. Kĺby po 40. roku života sú u časti populácie veľmi citlivé na chlad a hlavne v zime, napr. po športovaní, je potrebné dbať na to, aby ste neprechladli.
  8. Na utíšenie bolesti je možné využiť bežne dostupné analgetiká, tiež nesteroidné antireumatiká s protizápalovým účinkom vo forme tabliet. Dostupné sú aj lokálne lieky, napr. gély a náplasti, ktoré sa aplikujú priamo na kožu v oblasti bolestivého miesta.

Cviky pri bolestiach kĺbov

Pred každým cvičením je potrebné sa mierne zahriať a cvičenia vykonávať naboso (v ponožkách) na podložke. Veľmi dôležité je správne prevedenie cvikov v odporúčanom poradí a cviky je nutné vykonávať pomaly, nie násilím alebo švihom. Cvičte zvoľna, pohybujte kĺbom rôznymi smermi. Dosiahnutie maximálneho kĺbového rozsahu hneď prvým cvikom nie je vhodné. Je nutné začať menším rozsahom pohybu, ktorý budete postupne zvyšovať. Najčastejší spôsob uvoľnenia kĺbov je krúženie a húpanie. Cvičenie pre vás musí byť príjemné. Obvyklý počet opakovaní je 5-10 x. Uvoľnenie kĺbov pocítite zvyčajne až po niekoľkých mesiacoch pravidelného cvičenia. Pri cvičení nezabúdajte pravidelne dýchať.

Krúženie hlavou:

Základná poloha – stoj so špičkami a pätami pri sebe, kľak alebo sed. Uvoľnite ramená a pomaly krúžte hlavou. Hlavu zakláňajte pri krúžení iba v prípade, že vám to je príjemné.

A

B

C

Uvoľňovanie ramenných pletencov:

Základná poloha – kľak. Súčasne s pomalým krúživým pohybom ramien pomaly zdvíhajte hlavu a hrudník až dosiahnete vzpriameného držania. Ramená sú stiahnuté dolu, paže uvoľnené. Môžete krúžiť ramenami v rovnakom smere alebo opačne (jedným dopredu a druhým dozadu).

A

B

C

Uvoľnenie bedrových kĺbov:

Základná poloha – ľah na chrbte. Položte ľavú ruku na ľavý bok a tlačte ju k podložke. Pokrčte pravú nohu a pravú ruku položte z vnútornej strany na koleno a tlačte koleno do strany. Potom pomaly nohu naťahujte a po podložke ju prisuňte k ľavej nohe. Pravidelne striedajte strany.

A

B

C

Žabiak:

Základná poloha – ľah na bruchu. Počas cvičenia sa snažte nezdvíhať panvu z podložky. Pravú nohu pokrčte v kolene a následne ju vytočte von. Potom posúvajte koleno smerom nahor a pritiahnite ho pravou rukou čo najbližšie k hrudníku a následne pomaly koleno vráťte rovnakým spôsobom do základnej polohy. Pri cviku sa snažte kolenom opísať čo najväčší kruh.

A

B